System ubezpieczeń dla prowadzących działalność gospodarczą – jak to wygląda?

System ubezpieczeń dla prowadzących działalność gospodarczą – jak to wygląda?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi opłacać składki na swoje ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe, ewentualnie chorobowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jedyną dobrowolną składką jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Jak rozliczać się z ZUS Podpowiadamy w naszym najnowszym wpisie.

Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy opłacają w oparciu o swój przychód. Nie może on być niższy niż próg określony w ustawie. Próg ten wynosi 60% prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok – 52569 zł. W 2021 roku najniższa podstawa wymiaru składek będzie wynosić 3155,40 zł.

Przeczytaj również: Dotacje FENG – czym są i dla kogo? – Odwiedź stronę dotacjefeng.com

Przywileje dla nowych przedsiębiorców

Przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność mają prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przywilej ten przysługuje przez pierwsze dwa lata od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Oznacza to, że płaci on miesięcznie o kilkaset złotych więcej niż przedsiębiorca, który działa na rynku od jakiegoś czasu i opłaca składki według wyższych, podstawowych zasad. Składka tego przedsiębiorcy obliczana jest przy zastosowaniu niższej podstawy w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za dany rok. Kwota 2800 zł. W 2021 roku wyniesie 830 zł.

Przedsiębiorcy „opodatkowani” na preferencyjnych zasadach w ciągu tych 24 miesięcy nie płacą też składek na Fundusz Pracy. Pozostali przedsiębiorcy muszą to robić.

Bez względu na to, jak długo ktoś prowadzi działalność gospodarczą, składka zdrowotna jest taka sama dla wszystkich. W 2021 r. będzie wynosić 381,81 zł.

Rozliczanie składek ZUS

Osoby fizyczne, które posiadają jednoosobową działalność gospodarczą, mogą się rozliczyć, składając w ZUS deklarację rozliczeniową (ZUS DRA). Wskazują w niej miesięczne składki, które będą opłacać. Nawet jeśli działalność gospodarcza była prowadzona przez jeden dzień, dokument rozliczeniowy należy złożyć za każdy miesiąc.

Płatnikami składek ubezpieczeniowych są również przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników. Jest on zobowiązany do złożenia dokumentów z odpowiednimi raportami osobowymi w celu rozliczenia ich składek.

Na stronie internetowej ZUS znajdują się wszystkie potrzebne informacje (w poradnikach i objaśnieniach do formularzy), dotyczące rozliczeń i formularzy.

Do sprawnego tworzenia i wysyłania dokumentów oraz ich weryfikacji można wykorzystać dostępny na stronie ZUS darmowy program Platnik.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca ubezpieczonych do korzystania z PUE (czyli Platformy Usług Elektronicznych, dzięki której

  • Udostępniane są dane zapisane na kontach ZUS.
  • Możliwe jest szybkie generowanie i wysyłanie elektronicznych wniosków i dokumentów rozliczeniowych.

Przedsiębiorcy mają już dostęp do Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP2, za pośrednictwem której mogą w prosty sposób:

  • wysyłać różnego rodzaju pisma do urzędów
  • Wykonywać operacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, takie jak rejestracje, wnioski
  • Korzystać z usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w celu złożenia deklaracji i uzyskania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Wystarczy, że założysz Profil Zaufany i zarejestrujesz się w CEIDG.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opłacają i rozliczają składki w terminie.

  • Do 10 dnia każdego miesiąca, jeśli opłaca składki tylko za siebie
  • Jeśli opłaca składki za osobę współpracującą lub za zatrudnionych pracowników, musi to zrobić do 15 dnia każdego miesiąca.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy mają obowiązek odprowadzania składek do ZUS za swoich pracowników, jak i za siebie. Początkujący przedsiębiorcy mają jednak łatwiej i mogą korzystać z wielu ułatwień. Przed zarejestrowaniem firmy warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z przepisami i procedurami.

Previous Endermologia - skuteczna walka z cellulitem
Next Już wkrótce – Turniej Mikołajkowy z okazji 75-lecia Stali Zabrze

Może to Ci się spodoba

Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na

Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki

Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się

Olkusz. Handel nielegalną odzieżą

Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i  zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

Funkcjonariusze odzyskali skradzionego we Francji mercedesa klasy S, wartego 0,5 mln złotych i zatrzymali sprawcę tej kradzieży z włamaniem

15 maja br. policjanci wydziału  do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uzyskali informację,  że  luksusowy Mercedes wart 522 tys. złotych, skradziony z francuskiej wypożyczalni aut ,może

Zaniżone odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej

Wiele osób jest zdezorientowanych, jak przywrócić swój samochód do stanu sprzed wypadku, jeśli ubezpieczyciel zaniżył kwotę odszkodowania. Należy pamiętać, że mamy prawo nie zgodzić się z zaproponowaną wyceną i żądać

Legend of Rock Wrocław – Hala Stulecia 25 marca 2023

The Legend of Rock Symphonic Rock Never Dies! 25 marca 2023 Wrocław Hala Stulecia 18 listopada 2023 Katowice Spodek godz. 20:00 Spektakularna produkcja! Poczuj niesamowite emocje podczas jedynego takiego koncertu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź