System ubezpieczeń dla prowadzących działalność gospodarczą – jak to wygląda?

System ubezpieczeń dla prowadzących działalność gospodarczą – jak to wygląda?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi opłacać składki na swoje ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe, ewentualnie chorobowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jedyną dobrowolną składką jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Jak rozliczać się z ZUS Podpowiadamy w naszym najnowszym wpisie.

Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy opłacają w oparciu o swój przychód. Nie może on być niższy niż próg określony w ustawie. Próg ten wynosi 60% prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok – 52569 zł. W 2021 roku najniższa podstawa wymiaru składek będzie wynosić 3155,40 zł.

Przeczytaj również: Dotacje FENG – czym są i dla kogo? – Odwiedź stronę dotacjefeng.com

Przywileje dla nowych przedsiębiorców

Przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność mają prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przywilej ten przysługuje przez pierwsze dwa lata od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Oznacza to, że płaci on miesięcznie o kilkaset złotych więcej niż przedsiębiorca, który działa na rynku od jakiegoś czasu i opłaca składki według wyższych, podstawowych zasad. Składka tego przedsiębiorcy obliczana jest przy zastosowaniu niższej podstawy w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za dany rok. Kwota 2800 zł. W 2021 roku wyniesie 830 zł.

Przedsiębiorcy „opodatkowani” na preferencyjnych zasadach w ciągu tych 24 miesięcy nie płacą też składek na Fundusz Pracy. Pozostali przedsiębiorcy muszą to robić.

Bez względu na to, jak długo ktoś prowadzi działalność gospodarczą, składka zdrowotna jest taka sama dla wszystkich. W 2021 r. będzie wynosić 381,81 zł.

Rozliczanie składek ZUS

Osoby fizyczne, które posiadają jednoosobową działalność gospodarczą, mogą się rozliczyć, składając w ZUS deklarację rozliczeniową (ZUS DRA). Wskazują w niej miesięczne składki, które będą opłacać. Nawet jeśli działalność gospodarcza była prowadzona przez jeden dzień, dokument rozliczeniowy należy złożyć za każdy miesiąc.

Płatnikami składek ubezpieczeniowych są również przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników. Jest on zobowiązany do złożenia dokumentów z odpowiednimi raportami osobowymi w celu rozliczenia ich składek.

Na stronie internetowej ZUS znajdują się wszystkie potrzebne informacje (w poradnikach i objaśnieniach do formularzy), dotyczące rozliczeń i formularzy.

Do sprawnego tworzenia i wysyłania dokumentów oraz ich weryfikacji można wykorzystać dostępny na stronie ZUS darmowy program Platnik.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca ubezpieczonych do korzystania z PUE (czyli Platformy Usług Elektronicznych, dzięki której

  • Udostępniane są dane zapisane na kontach ZUS.
  • Możliwe jest szybkie generowanie i wysyłanie elektronicznych wniosków i dokumentów rozliczeniowych.

Przedsiębiorcy mają już dostęp do Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP2, za pośrednictwem której mogą w prosty sposób:

  • wysyłać różnego rodzaju pisma do urzędów
  • Wykonywać operacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, takie jak rejestracje, wnioski
  • Korzystać z usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w celu złożenia deklaracji i uzyskania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Wystarczy, że założysz Profil Zaufany i zarejestrujesz się w CEIDG.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opłacają i rozliczają składki w terminie.

  • Do 10 dnia każdego miesiąca, jeśli opłaca składki tylko za siebie
  • Jeśli opłaca składki za osobę współpracującą lub za zatrudnionych pracowników, musi to zrobić do 15 dnia każdego miesiąca.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy mają obowiązek odprowadzania składek do ZUS za swoich pracowników, jak i za siebie. Początkujący przedsiębiorcy mają jednak łatwiej i mogą korzystać z wielu ułatwień. Przed zarejestrowaniem firmy warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z przepisami i procedurami.

Previous Endermologia - skuteczna walka z cellulitem
Next Już wkrótce – Turniej Mikołajkowy z okazji 75-lecia Stali Zabrze

Może to Ci się spodoba

Wybór kwiatów na taras balkonowy

Na tarasie balkonowym można posadzić różne kwiaty. Niektóre z nich wymagają pełnego światła słonecznego, aby kwitnąć w najlepszym wydaniu, podczas gdy inne najlepiej sprawdzają się w półcieniu. Alyssum jest przykładem

Zabrzańscy gołębiarze świętują lecie

W Klubie Sportowym Sparta odbyło się spotkanie zorganizowane przez zabrzańską sekcję Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, która obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia działalności.. Gołębie od wieków zachwycają mieszkańców naszego

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

39-letni sprawca śmiertelnego potrącenia pieszej, który uciekł z miejsca wypadku, został zatrzymany w pościgu przez policjantów OPP w Krakowie

Wczoraj, około godz.17:30 na ul. Potrzask w Krakowie doszło do wypadku śmiertelnego w którym zginęła piesza. Jak ustalili policjanci, 39-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel Vectra w pewnym momencie utracił

Jak często przycinać końcówki?

Jak często powinnaś podcinać włosy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Czy suszenie włosów po każdym myciu niszczy je? Tak, suszę włosy po każdym myciu.

Kolejny wiadukt zostanie przebudowany

W zabrzańskim Ratuszu podpisana została dziś umowa na przebudowę wiaduktu nad drogą krajową nr 88 w ciągu ulicy Hermisza. To inwestycja realizowana w ramach zadania „Przebudowa obiektów inżynierskich na terenie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź