Jak NIE szukać pracy

Jak NIE szukać pracy

Wielu kandydatów, którzy aktywnie poszukują pracy, często pyta nas, dlaczego firmy nie odpowiadają na ich aplikacje. Nic dziwnego, że może to być frustrujące. Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli wysłałeś setki CV, ale nikt się z Tobą nie skontaktował. Oto 10 najczęstszych błędów popełnianych przez kandydatów podczas poszukiwania pracy. Niektóre z tych błędów mogą nie być dla Ciebie oczywiste.

Nie możesz szukać pracy, jeśli jeszcze jej nie straciłeś

Jest to częste zjawisko i możesz się zastanawiać, po co szukać pracy, skoro już ją masz. Po pierwsze, dla własnego komfortu psychicznego. Jeśli Twoja obecna praca Cię nie satysfakcjonuje, czujesz się nieszczęśliwy, albo masz tendencję do bólu głowy na myśl o poniedziałku, to czas na zmiany. Będziesz gotowy do znalezienia lepszej pracy, jeśli będziesz uważnie obserwował gospodarkę i rynek pracy.

Strach przed nagłą utratą pracy jest bardzo częstym powodem. Presja szybkiego znalezienia pracy może sprawić, że poczujemy się jeszcze gorzej, martwiąc się, że nie będziemy mieli wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić rachunki. To właśnie wtedy wpadamy w pułapkę: zaczynamy aplikować na każdą okazję. W miarę jak spędzamy coraz więcej czasu na bezrobociu, nasze poczucie wartości spada, a frustracja rośnie. Poczujesz się bezpieczniej, jeśli pozwolisz sobie na poszukiwania. Nie masz nic do stracenia szukając pracy, gdy jesteś jeszcze zatrudniony. Jesteś bardziej pewny siebie, a twoje porażki są mniej dotkliwe.

Ważne jest, aby szybko przygotować swoje CV

Temat CV podzieliłem na dwa podrozdziały, ponieważ jest to wciąż główne źródło nieskutecznego poszukiwania pracy. Rozpoznaj to – ile czasu spędziłeś nad swoją wizytówką? Twoje CV to pierwsza rzecz, jaką widzą o Tobie potencjalni pracodawcy. Nie pozwól, aby stało się ostatnią.

Być może słyszałeś, że rekruterzy rezygnują z pracy po przeczytaniu CV przez kilka sekund. Często jest to prawda. Nieważne, czy Twoje doświadczenie jest imponujące, czy odbyłeś wiele kursów. Liczy się to, że nie masz umiejętności, aby to pokazać? Pisanie CV nie powinno być postrzegane jako żmudny obowiązek. Zamiast tego potraktuj to jako coś, co lubisz robić i czym chcesz się pochwalić. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie napisać swojego CV wystarczająco dobrze, nie bój się poprosić o profesjonalną pomoc. Wielu rekruterów może pomóc Ci poprawić CV tak, abyś zobaczył swoje możliwości w innym świetle. I jeszcze jedno: treść jest ważna, ale nie wszystko. Jeśli potrzebujesz pomocy, grafik jest do dyspozycji. Przejrzyste i czytelne CV będzie bardziej zauważalne, jeśli nie będzie napisane czcionką Times New Roman.

Jedno CV na każdy proces

Wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest, aby ich CV było dopasowane do stanowiska, o które się ubiegają. Czasami niewielka korekta i podkreślenie swoich najlepszych umiejętności może zrobić wielką różnicę. Pozwól, że podam przykład. Wyobraźmy sobie dwie pary spodni. Jedne w uniwersalnym rozmiarze, który pasuje na każdego, a drugie skrojone dla Ciebie. Obie pary teoretycznie mogą spełniać swoje role. W tych, które są uszyte specjalnie dla Ciebie, będziesz wyglądać lepiej. Sprawią też, że będziesz czuł się swobodniej. To samo tyczy się CV.

Twoje CV jest podsumowaniem i streszczeniem całego Twojego doświadczenia. Jest fundamentem. Choć spełnia swoją rolę, nie podkreśla Twoich predyspozycji do konkretnej pracy. Jak stworzyć CV szyte na miarę? Przeanalizuj wymagania na pożądane stanowisko – zwróć szczególną uwagę na elementy, które czynią Cię idealnym kandydatem. Kandydat Jan jest ekspertem w dziedzinie sprzedaży. Posiada bogate doświadczenie zarówno w sprzedaży indywidualnej (B2C), jak i biznesowej (B2B). Obecnie rozpatruje ofertę na stanowisko w dziale sprzedaży biznesowej. John powinien wymienić wszystkie swoje osiągnięcia w sprzedaży B2B, bazując na swoim bogatym doświadczeniu. To właśnie te obszary będą najbardziej interesujące dla rekruterów.

Niewystarczająca organizacja podczas poszukiwań

Prawdopodobnie zdarzyło Ci się to zrobić. Czy kiedykolwiek aplikowałeś na każdą dostępną posadę, a potem straciłeś rachubę, na jakie stanowiska aplikowałeś? Ponieważ nie mogłeś powiedzieć rekruterowi nic o firmie, prawdopodobnie skończyło się to źle podczas rozmowy telefonicznej. Pozwól, że zdradzę Ci mały sekret: dla pracodawców Twoja motywacja jest bardzo ważna. Dlaczego? Dlaczego?

Pamiętaj również, aby sprawdzić w ogłoszeniu o pracę, jaki jest odstęp czasowy między etapami i ich liczba. Istnieje wiele procesów, które mają tylko dwa etapy rekrutacji. Są jednak i takie, które zawierają wiele etapów. Pracodawcy zazwyczaj dają sobie 2 tygodnie na podjęcie decyzji o Twoim zatrudnieniu. Dlatego warto zastanowić się, jak długo będzie trwał cały proces.

Zamiast przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej, idź na nią

Ile razy zdarzyło Ci się spontanicznie pójść na rozmowę kwalifikacyjną? Co by się stało, gdyby pracodawca był znany z wyprzedzeniem? Albo gdybyś przygotował swoje odpowiedzi na klasyczne pytania z rozmowy kwalifikacyjnej. Choć nie da się cofnąć czasu, można przygotować się do wszystkich rozmów kwalifikacyjnych, które są przed nami. Nie tylko tych bezpośrednich, ale również telefonicznych, które będą Twoim pierwszym kontaktem w procesie rekrutacji.

Na jakie pytania powinieneś być przygotowany podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą? Wiele z nich zależy od firmy i Twoich oczekiwań. Może się zdarzyć, że będziesz musiał wymyślić rozwiązanie hipotetycznej sytuacji. Są jednak pewne pytania, które zawsze będą zadawane: Co wiesz o firmie, do której aplikujesz? Jakie są Twoje motywacje do podjęcia pracy/zmiany pracy? Jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe? Jakie aspekty swojego doświadczenia zawodowego wykorzystasz na tym stanowisku? To nie są „klasyczne” pytania. Dobrze, jeśli znasz na nie odpowiedzi. Przygotuj się do tego etapu rekrutacji!

Jest wiele czynników, które wpływają na szybkość znalezienia pracy. Ogólny rynek pracy, branża, stanowisko oraz Twoje umiejętności i doświadczenie odgrywają rolę w tym, jak szybko znajdziesz nową pracę. Nie możemy kontrolować wszystkich tych rzeczy, ale możemy zapewnić, że jesteśmy kompetentni i przygotowani do procesu rekrutacji. Ważne jest, aby mieć plan B podczas szukania pracy. Dotyczy to zarówno branży, jak i lokalizacji. Zwiększy to nasz obszar poszukiwań. Nierzadko zdarza się, że po zaaplikowaniu na wiele ofert kontaktuje się z nami tylko kilku pracodawców. Warto przyjrzeć się tej sytuacji i ustalić przyczynę. Nie pozwól, aby to Cię zniechęciło! Ucz się na swoich błędach i analizuj informacje zwrotne, które otrzymujesz po odrzuceniu Twojej aplikacji. Zawsze o nią pytaj! Emocje często biorą górę, więc nie bój się o to prosić! Pracodawca mógł popełnić błąd podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub mieć drobny problem z kwalifikacjami. Czasami jest to tak proste, jak nauka języka lub umiejętności, które mogą sprawić, że poszukiwania będą działały na Twoją korzyść. Nie ograniczaj się do jednej oferty od pracodawcy.

Na każdym kroku towarzyszy Ci niska pewność siebie

Aby dostać pracę, musisz dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Lub, mówiąc inaczej, sprzedać siebie. Zastanów się, co możesz zaoferować firmie i dlaczego to właśnie Ciebie warto zatrudnić. To jest czas, abyś zastanowił się nad wszystkimi swoimi osiągnięciami i mocnymi stronami. Pamiętaj, że to właśnie małe kroki i wyzwania, które podejmujesz każdego dnia sprawiają, że wielkie osiągnięcia są możliwe. Codziennie zapisuj swoje sukcesy i małe kroki w zorganizowanym dzienniku. Pomoże Ci to przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że liczby działają.

Zobacz także : Jak wygląda rynek pracy w Bełchatowie >>

Previous Kwestie, które interesują inwestorów kupujących drewno konstrukcyjne
Next Zabrzanka Bożena Larisch Spławikową Mistrzynią Świata

Może to Ci się spodoba

Jak zwiększyć współczynnik konwersji przy pomocy e-mail marketingu?

E-mail marketing to jedna z najbardziej skutecznych form komunikacji bezpośredniej z klientami. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, dystrybucja korespondencji reklamowej stała się łatwiejsza i tańsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zoptymalizować firmowy

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

Kwestie, które interesują inwestorów kupujących drewno konstrukcyjne

Inwestorzy, którzy decydują się budowę domu drewnianego, zazwyczaj mają wiele pytań dotyczących drewna konstrukcyjnego. Jak takie budynki powstają? Jak należy materiał przygotować, aby konstrukcja była stabilna przez lata? Pytań jest

Praca w Małopolsce czeka – co piąta firma będzie zatrudniać!

Stopa bezrobocia spada, choć nadal wynosi ponad 6,5%. Czy to oznacza, że w naszym województwie nie ma pracy? Czy szukanie nowego zatrudnienia musi trwać miesiącami i być nieustanną harówką? Nie!

W Małopolsce powstała nowa instalacja przetwarzania odpadów komunalnych o wartości 40 mln zł

Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton

Południe Polski z sukcesem walczy o inwestycje

Ponad jedna trzecia środków zainwestowanych w 2015 roku przez inwestorów zagranicznych trafiła do południowych województw Polski. Najwięcej przyciągnęły Opolszczyzna, Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Największa liczba nowych miejsc pracy powstała dzięki tym inwestycjom

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź