Co należy wiedzieć o wspomaganiu układu kierowniczego?

Co należy wiedzieć o wspomaganiu układu kierowniczego?

Trudno wyobrazić sobie współczesny samochód, który nie posiada wspomagania kierownicy. Jest to ważny element wyposażenia pojazdu, który znacznie poprawia wrażenia z jazdy. Rozróżnienie poszczególnych rodzajów wspomagania kierownicy jest możliwe dzięki zastosowaniu go w różnych typach samochodów. Na czym polega ten mechanizm? Jaki płyn należy stosować do wspomagania układu kierowniczego? Jakie są zagrożenia wynikające z zaniedbania tego układu?

Co to jest wspomaganie układu kierowniczego?

Przejedź się samochodem jako kierowca, aby sprawdzić, czy ma on wspomaganie układu kierowniczego. Ponieważ kierownicą łatwiej jest skręcać podczas jazdy, można to od razu poczuć. Dzięki temu łatwiej jest skręcać, manewrować na zakrętach, omijać łuki, skręcać w lewo lub wyprzedzać pojazd bez użycia dużej siły mięśni. Wspomaganie kierownicy pozwala na zmianę kierunku jazdy poprzez proste naciśnięcie kierownicy.

W zależności od stanu pojazdu i tego, czy jest to samochód ciężarowy czy osobowy, można zastosować jeden z wielu rodzajów. Zazwyczaj jest to układ hydrauliczny, który opiera się na silniku hydraulicznym. W niektórych samochodach dostępny jest elektryczny system EPS. To nowoczesne rozwiązanie jest mniej wymagające niż mechanizm hydrauliczny i nie zwiększa znacząco obciążenia silnika.

Sprawdź typowe problemy z układem wspomagania kierownicy na intertransserwis.pl

Jaki płyn jest najlepszy do wspomagania układu kierowniczego?

Kontrola warunków pracy układu wspomagania kierownicy jest niezbędna do jego prawidłowego działania. Dobór płynu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania mechanizmu. Kierowcy mogą odczuć jego obecność w układzie wspomagania kierownicy. Brak płynu może powodować nieprawidłowości w działaniu urządzenia i pogarszać komfort jazdy. Jaki płyn do wspomagania układu kierowniczego wybrać, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji

W ofercie producentów dostępnych jest wiele wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych dla motoryzacji. Warto przyjrzeć się szczegółom, które pomogą wybrać odpowiedni produkt do naszego samochodu. Choć główna funkcja płynu do wspomagania kierownicy polega na prawidłowym funkcjonowaniu mechanizmu, niektóre produkty posiadają dodatkowe właściwości, które mogą pomóc w utrzymaniu kondycji urządzenia na optymalnym poziomie. Możemy wyróżnić płyn do wspomagania kierownicy z uszczelniaczem Prestone oraz płyn do wspomagania STP od płynu marki K2.

Całość płynu do wspomagania kierownicy znajduje się w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Jeśli płyn jest prawie pełny, można za pomocą strzykawki spuścić go ze zbiorniczka, a następnie dolać nowy produkt. Zalecane jest energiczne kręcenie kierownicą w celu rozprowadzenia płynu po całym układzie.

Skutki braku płynu wspomagania układu kierowniczego

Wyciek płynu lub obecność zużytego płynu wspomagania układu kierowniczego może mieć poważne konsekwencje dla właściciela samochodu. Kierowca może sam zauważyć wszelkie zmiany w samochodzie, np. podczas skręcania. Temu manewrowi towarzyszy głośny dźwięk. Jeśli układ wspomagania kierownicy ma nieszczelność i płyn się zawiesił, ślad zostanie na pompie. Wyciek można łatwo zauważyć zaglądając pod samochód.

Chociaż objawy uszkodzonego układu wspomagania kierownicy i zużytego płynu wspomagania mogą być kosztowne, nie muszą być. Znalezienie odpowiedniej części do uszczelnienia urządzenia nie jest trudne. Będzie to kosztowało zaledwie kilka złotych. Czasami jednak może dojść do uszkodzenia pompy wspomagania układu kierowniczego, a koszt jej wymiany może okazać się zaporowy dla domowego budżetu.

Wspomaganie kierownicy sprawia, że prowadzenie samochodu jest łatwe. Ważne jest, aby konserwować układ wspomagania i regularnie sprawdzać poziom płynu, aby nie stracić możliwości lekkiego kierowania i możliwości wydania dużej ilości pieniędzy.

Previous Co to jest bigowanie papieru?
Next Aktywne Zabrze zaprasza w grudniu

Może to Ci się spodoba

Dlaczego regularne przeglądy rejestracyjne są kluczem do bezpiecznej jazdy?

Bezpieczeństwo na drodze jest tematem, który nie traci na ważności. Jednym z kluczowych aspektów, który ma na nie bezpośredni wpływ, są regularne przeglądy rejestracyjne samochodów. W powszechnej świadomości funkcjonują one

Samochód z wypożyczalni

Na naszym rynku mamy rzeczywiście wiele wypożyczalni samochodów. Oferty jak się okazuje są różne i nie ma sensu decydować się na pierwszą lepszą jaką będziemy mogli zobaczyć. Czym kierować się

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

80 proc. Polaków przy zakupie samochodu kieruje się głównie ceną

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown w październiku 2016 roku wynika, że dla 77 proc. Polaków najważniejszym czynnikiem przy zakupie nowego auta jest jego cena. Znacznie mniejszą wagę przywiązują do kosztów użytkowania,

Elektroniczny pobór opłat rozwiązałby problem zatorów przed autostradowymi bramkami

Od 20 lipca za przejazd autostradą A4 między Krakowem a Katowicami kierowcy nie będą musieli płacić na bramkach. Dzięki urządzeniu A4Go będą mogli uiścić opłatę elektronicznie. To dobra inicjatywa, ale nowy

Rośnie zainteresowanie zabytkowymi samochodami

Przybywa pasjonatów klasycznej motoryzacji. Liczba aut zabytkowych wzrosła w ciągu roku nawet o 25 proc. do 55 tys. egzemplarzy. W najbliższych latach eksperci spodziewają się dynamicznego wzrostu. Zakup samochodu to nie tylko realizacja

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź