Porady na temat bezpieczeństwa w sieci, które powinieneś znać

Porady na temat bezpieczeństwa w sieci, które powinieneś znać

Surfowanie w Internecie towarzyszy nam wszystkim codziennie już nie od dzisiaj. Polega to nie tylko na przeglądaniu mediów społecznościowych, czy czatowaniu z bliskimi, ale także na różnych zakupach, z którymi wiąże się płatność online, podawanie danych swojej karty. Najczęstszą nawet formą płatności w sklepach obecnie jest forma bezgotówkowa, polegająca na płatności kartą, a coraz więcej osób instaluje aplikacje swoich banków, z których głównie korzysta, daje urządzeniom elektronicznym dostęp do swoich pieniędzy. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak z tego względu warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie tym bardziej, jeżeli kwoty na Twoim koncie bankowym nie są małe lub prowadzisz swoją firmę i ważne dokumenty lądują na Twoim dysku komputerowym.

Pierwsza zasada – silne i bezpieczne hasło

Mianem „dobrego hasła” określa się takie, które jest unikalne i trudne do złamania. Dużo osób używa wówczas swojej daty urodzenia lub daty urodzenia ważnej dla siebie osoby. Jest to oczywiście ogromny błąd. Hakerzy wcześniej trafią na Twoje dane osobowe, niż na hasła, a jeżeli dany dzień widnieje jako Twoje hasło, najpierw sprawdzą właśnie taką kombinację cyfr. Hasłem nie powinny być absolutnie także imiona, które również łatwo złamać. Bezpieczne hasło to takie, które składać będzie się z przynajmniej 8 znaków, w czym zawierać będzie:

  • przynajmniej jedną wielką literę,
  • przynajmniej jedną małą literę,
  • cyfry,
  • znaki specjalne.

Pamiętaj – im więcej znaków w haśle, tym trudniej będzie je złamać!

Kolejną, ważną zasadą, która dotyczy bezpiecznego hasła, jest używanie różnych kombinacji na różnych platformach. Żadne media społecznościowe nie są idealne, już wiele razy internauci mogli przeczytać artykuły, które mówiły o tym, że tysiące haseł z danego portalu wyciekło do Internetu. Dlatego też na każdej stronie powinno stosować się inaczej wyglądające hasło do konta, wówczas, podczas wycieku haseł z jednej witryny, włamywacze nie będą w stanie dostać się do Twojego konta na innej.

Menedżery haseł

Zapamiętanie wielu, różnych haseł, stworzonych z innych kombinacji znaków, na co dzień, graniczy z cudem. W takiej sytuacji na pomoc przychodzą waśnie menedżery haseł, które nie tylko zapamiętują stworzone hasła i automatycznie uzupełniają pola logowania w witrynach, ale także proponują funkcję stworzenia możliwie najbardziej silnego i bezpiecznego, specjalnie dla Twojego konta. Aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi IT, warto śledzić bloga, takiego jak https://technologywomen.pl/. Tematyka IT przecież nie musi interesować tylko mężczyzn!

Wszystkie bezpieczne hasła w menedżerach przechowywane są w specjalnie zaszyfrowanej formie, do której dostęp broni hasło główne. Jest to bezpieczne miejsce dla wszelkich Twoich danych logowania. Menedżery dostępne są w wersjach płatnych i darmowych, do domowego użytku w zupełności wystarczy Bitwarden lub KeePass.

Ransomware okupem za Twoje dane

Jest to osobna metoda działania, którą posługują się internetowi oszuści. Polega ona na rozprzestrzenianiu złośliwego typu ransomware, które może zaszyfrować pliki i dane na Twoim komputerze/telefonie i całkowicie zablokować do nich dostęp. Próba zainfekowania takim oprogramowaniem urządzenia głównie odbywa się poprzez udostępnienie odbiorcy podejrzanego załącznika lub innego pliku z Internetu, w który nieświadomy użytkownik kliknie lub pobierze na swoje urządzenie. W rzeczywistości okazać się może, że jest to atak ransomwaredzięki któremu oszuści zablokują Ci dostęp, a sami uzyskają go do Twoich prywatnych plików.

Jak zatem chronić się przed takim atakiem? Sposobów jest kilka. Na pierwszy rzut warto tworzyć regularnie kopie zapasowe plików, które są ważne i ich utrata może być kosztowna. Tworzenie takich kopii będzie najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze, kiedy trafią one na zewnętrzny nośnik, niezależny od urządzenia głównego. Może to być dysk zewnętrzny lub dysk sieciowy w chmurze. Taką kopię zapasową warto dodatkowo zabezpieczyć poprzez szyfrowanie. Jeżeli właściciel nośnika się o to pokusi, w przypadku kradzieży nośnika, złodziej nie będzie w stanie dostać się do plików bez posiadania hasła.

Antywirusy skutecznym informatorem o szkodnikach komputerowych

Każdy z nas na swoim urządzeniu powinien mieć zainstalowanego dobrego antywirusa, sprawdź ranking antywirusówpo które internauci najczęściej sięgali w 2023 roku. Antywirus skutecznie chroni Twoje urządzenie, pracuje 24 godziny na dobę i wykrywa każde podejrzane oprogramowanie. Jeżeli na swoim telefonie lub/i komputerze posiadać będziesz wartego uwagi antywirusa, wówczas informować on będzie Cię o próbie cyberataku na Twoim urządzeniu, ale także o wszelkich wirusach i niebezpiecznych linkach.

Previous MediaPorty - minimalizacja bałaganu i optymalne wykorzystanie przestrzeni
Next Sposoby na poprawę intelektu: Gry, które pomogą Ci wzmocnić swoje umiejętności

Może to Ci się spodoba

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Miasto Zabrze pozyskało 35 miliony złotych na kolejne inwestycje

Miasto Zabrze pozyskało 35 mln złotych, które przeznaczone zostaną na rewitalizację Admiralspalast oraz remont ratusza w Mikulczycach i ratusza przy ul. Karola Miarki. – Bardzo się cieszę, że moje starania

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź