Jak i kiedy wysiewać pomidory?

Jak i kiedy wysiewać pomidory?

Każdy chciałby uprawiać pomidory w swoim ogrodzie lub na balkonie. Jedyne, co jest potrzebne, to wystarczająca ilość słońca. Nasiona pomidorów można wysiewać w marcu. Jak przygotować sadzonki pomidorów. Za chwilę pokażę, jak przygotować rozsadę pomidorów. Pomidor to najpopularniejsze warzywo uprawiane w polskich ogrodach i nie tylko w ogrodach. Ogrodnicy miejscy uprawiają pomidory na balkonach i w ogrodach osiedlowych. Jest to wspaniały trend, który na szczęście zyskuje coraz większą popularność.

Jakie jest najlepsze miejsce do wysiewu pomidorów?

Najwygodniejsze są multiplatformy, znane również jako multiplaty. Te palety do sadzenia składają się z kilku, wielu tuzinów małych doniczek, które są ze sobą połączone. Najlepszą rzeczą w tych paletach do sadzenia jest możliwość wyhodowania kilkudziesięciu sadzonek na małej przestrzeni. Są one łatwe do znalezienia i, co najważniejsze, są tanie! Multiplates można kupić już za kilka złotych. Posiadają one tackę, przez którą przepływa woda. Multiplaty ułatwiają transport i zbiór pomidorów. Co to jest pikowanie? Dojdziemy do tego później. Ważne jest, aby utrzymać ciepło pomidorów podczas siewu. Multiplates często posiadają przezroczystą pokrywę, która tworzy mini szklarnię.

Można również sadzić pomidory w zwykłych doniczkach lub w doniczkach produkcyjnych, czyli czarnych plastikowych doniczkach, w których sprzedawane są rośliny. Najważniejszą rzeczą w doniczce jest to, aby miała ona wystarczająco dużo otworów, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody.

Widzę pomidory sadzone w kartonach po jajkach lub tubach po papierze toaletowym. Jest to świetny pomysł i bardzo przyjazny dla środowiska. Nie kupujemy plastiku, którego rozkład będzie trwał ponad 1000 lat. Zamiast tego używamy czegoś, co było przeznaczone na śmietnik. Minusem jest konieczność moczenia sadzonek podczas podlewania oraz trudność w ich przenoszeniu.

Jakiej gleby użyć do wysiewu pomidorów?

Do wysiewu pomidorów i innych nasion potrzebna jest gleba luźna, lekka i przepuszczalna. Nie może to być ziemia z ogrodu, ani podłoże ogólnego przeznaczenia w worku. Lepiej zaufać specjalistom i kupić gotowe podłoża do wysiewu nasion. Jest ono łatwo dostępne we wszystkich sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych w dziale ogrodniczym w okresie wiosennym. Takie podłoże można zrobić samemu, wystarczy wymieszać składniki w odpowiednich ilościach. Dlaczego nie polecam? Kupując gotowe podłoże możesz mieć pewność, że jest ono wolne od patogenów. Jest to o tyle ważne, że siewki są niezwykle wrażliwe na choroby. W takim podłożu znajduje się również sproszkowany węgiel drzewny, który działa dezynfekująco. Podłoże torfowe, które stanowi podstawę substratu do siewu jest również dezynfekowane. To samo dotyczy perlitu i piasku.

Od niedawna dostępne są specjalne podłoża do uprawy pomidorów. Są one takie same jak te do siewu, ale ich cena jest znacznie wyższa. Tak samo jest z nawozami. Dostępnych jest wiele nawozów dla iglaków, róż, azalii i rododendronów. W rzeczywistości jest to ten sam nawóz, który stosuje się do roślin kwasolubnych.

Jakie nasiona pomidorów wybrać?

Istnieje wiele rodzajów pomidorów. Istnieje wiele odmian pomidorów. Mamy pomidory koktajlowe, gruntowe, szklarniowe i malinowe. Każdy lubi coś innego, dlatego warto przeczytać etykietę na opakowaniu. Znajdziesz tam informacje o słodkości pomidora i do czego możesz go wykorzystać.

Ważne jest, aby nasiona były kupowane ze sprawdzonych źródeł. Nie mogą być stare. Mimo, że data ważności może wynosić nawet 4 lata, należy wybierać nasiona z najwcześniejszą datą produkcji (do 2 lat). Na straganach nie należy kupować nasion nieoznaczonych, pochodzących z niepewnych źródeł. Nie wiemy, gdzie były przechowywane i czy są świeże. Nie wiemy też, czy to jest ten rodzaj nasion, który chcemy kupić.

Niektóre nasiona mogą być sprzedawane już powleczone lub zaprawione. Wiele osób boi się je kupować, ponieważ obawiają się chemikaliów w nich zawartych. Zwracajcie uwagę na etykiety! To są dzisiejsze różowe nasiona. Te granulki są zrobione z gliny, torfu i dolomitu.

Czytaj również: Regeneracja trawnika na wiosnę.

Kiedy należy wysiewać pomidory?

Najlepszym czasem na sadzenie pomidorów jest okres od marca do marca. Niektórzy ludzie lubią uprawiać ogród po zimie, więc wysiewają nasiona pomidorów, gdy tylko zaczyna się luty. Jest to ogromny błąd, a sadzonki wyraźnie to pokażą. Będą wyglądały bardzo blado i wiotko z powodu braku światła. Nawet przy sztucznym oświetleniu nie zaleca się zbyt wczesnego wysiewu. Przerośnięte sadzonki mogą być trudne do przeniesienia do miejsca docelowego.

Co można zrobić, jeśli czas na wysiew pomidorów jest ograniczony. Nie ma żadnego ryzyka. W kwietniu i maju można kupić gotowe do wysiewu rozsady. Gdzie? Można je znaleźć na targowiskach lub w sklepach warzywniczych. Jest ich niewiele. W Warszawie godne polecenia są dwa miejsca. Pierwszy z nich to trzy sklepy ogrodnicze, które znajdują się na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Krakowiaków. Jest tam bardzo duży wybór produktów. Dodatkowo pod płotem można spotkać rolników i ogrodników sprzedających sadzonki z własnych roślin. Na drugim miejscu znajduje się PGR. Wincentego.

Jak wysiewać pomidory?

Dotarliśmy do najważniejszego etapu naszej podróży, czyli siewu. Nie jest to nic trudnego. Możesz wypełnić multiplatformy lub doniczki ziemią aż do samej góry. Następnie, użyj dłoni, aby delikatnie docisnąć glebę. Umieść nasiona na wierzchu gleby i dociśnij je na około centymetr. Na koniec przykryj je ziemią. Na koniec, podlej je. W multiplatach w każdym dołku powinno znajdować się jedno nasiono. W doniczkach, nasiona powinny być rozmieszczone w odległości 2 cm od siebie. Jest to ważne, ponieważ zbyt gęsty siew nasion pomidorów może spowodować gnicie siewek. Potrzebują one powietrza i przestrzeni. Dobrym pomysłem jest wysiewanie wielu nasion. Czasami zdarza się, że nasiona w ogóle nie kiełkują. W takich przypadkach mamy zapasowe nasiona, aby nie mieć pustych miejsc w multipaku. Gdy siewki trochę podrosną, można wybrać, która z nich jest silniejsza i wyjąć drugą.

Inną opcją jest nie wciskanie nasion do ziemi, ale przykrycie ich wermikulitem na pół centymetra. Być może nie jesteś zaznajomiony z wermikulitem i nie wiesz gdzie można go znaleźć. To pozwala ci wybrać, czy chcesz wcisnąć nasiona do ziemi, czy przykryć je ziemią. Wermikulit nie jest łatwo dostępny we wszystkich sklepach ogrodniczych, a sklepy dla majsterkowiczów, w których bywam najczęściej, nie wiedzą, co to jest.

Uwaga: Dobrym pomysłem jest podpisywanie wysiewanych nasion. Ja robię to za pomocą patyczków laryngologicznych, które można kupić w aptece.

Jak dbać o sadzonki pomidorów

Po wysianiu przykryj doniczki przezroczystą osłoną, aby stworzyć mini szklarnię. Zapewni to nasionom właściwą temperaturę. Przykrycie to nie powinno być całkowicie szczelne, ponieważ może to spowodować rozwój pleśni i narazić zdrowie sadzonek na choroby grzybicze. Można również użyć folii spożywczej lub butelki, aby zrobić pokrywę.

Zadbajmy o to, aby podłoże było zawsze wilgotne, ale nie mokre. Aby nasiona nie zostały wypłukane, użyjmy pojemnika do podlewania z sitkiem. Zamiast pojemnika do podlewania można użyć spryskiwacza.

Umieść doniczki na dobrze oświetlonym parapecie. Choć światło nie ma wpływu na kiełkowanie nasion, jest ważne dla siewek. Zadbajmy, aby młode siewki nie miały zbyt dużo słońca, co wiosną zdarza się rzadko. Sadzonki te będą bardziej dojrzałe i wdzięczne za każdy promień, który dociera do ich oczu.

Po 7 dniach nasiona wykiełkują. Należy zdjąć przezroczyste osłony i pozwolić siewkom rosnąć na zewnątrz, na świeżym powietrzu.

Previous Co to są narzędzia budowlane i które z nich są najlepsze? Poradnik
Next XVIII Śląski Turniej Piłki Nożnej Halowej Olimpiad Specjalnych Zabrze 2021

Może to Ci się spodoba

Meble z litego drewna – czy warto?

W wielu domach i mieszkaniach jeszcze do niedawna dominowały meble wykonane z płyt. Dlaczego? Ze względu na ich niski koszt i łatwość utrzymania w czystości. Jednak jakość staje się coraz

Dermatoskopia – co to jest i kiedy należy ją wykonać?

Dermatoskopia to badanie dermatologiczne, w którym wykorzystuje się dermatoskop. Jest to procedura diagnostyczna, która nie jest inwazyjna dla skóry. Wszystkie rodzaje zmian skórnych mogą być badane i kontrolowane za pomocą

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź