Trzy sposoby na poranne wstawanie

Trzy sposoby na poranne wstawanie

Czy jest na tej planecie ktoś, kto uwielbia wstawać o świcie? Jestem pewna, że tak, ale to tylko niewielka liczba w porównaniu z tymi, którzy wolą spać jak najwięcej.

Jak wstajesz rano?

To nie jest łatwe zadanie. Poranne wstawanie może być trudne, ale da się do tego przyzwyczaić. Mimo, że od pracy dzieli mnie tylko 10-15 minutowy spacer, to i tak wstaję wcześniej niż zwykle, zazwyczaj 2,5 godziny przed pracą. Używam budzika, który mam ustawiony w telefonie. Może on być pod łóżkiem lub w innym pokoju.

Dlaczego nie chce Ci się wstawać każdego ranka?

Sen jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. To czas na odpoczynek i regenerację. Dobry sen to najlepszy sposób na poprawę samopoczucia i koncentracji. Na zdrowy sen może wpływać wiele czynników. Często ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Nie chcemy porannego pośpiechu, bo nie dbamy o swoje zdrowie, dietę i samopoczucie. Każdego dnia jesteśmy narażeni na stres, który może prowadzić do problemów ze snem i trudności z porannym wstawaniem. Za dużo śpimy, mało odpoczywamy i nie dbamy o aktywność fizyczną. Jest wiele czynników, które wpływają na to, jak wstajemy rano. Ważne jest, aby wyeliminować te czynniki, abyśmy mogli pozytywnie wpływać na nasze codzienne samopoczucie.

Co może to powodować?

Wiele czynników wpływa na to, jak dobrze śpimy i czy budzimy się wypoczęci, czy też nie. Często zaniedbujemy zwracanie uwagi na pozornie nieistotne czynniki, które mogą utrudniać poranne wstawanie. Czego powinieneś unikać?

  • Unikaj jedzenia tuż przed położeniem się do łóżka. Twój mózg będzie musiał być skupiony na trawieniu pokarmu, a nie na relaksie.
  • Niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów czy laptopów może być bardzo szkodliwe dla naszego snu. Dzieje się tak, ponieważ mózg błędnie rozumie dzień i noc i pozostaje w trybie aktywności.
  • Stres – Poziom kortyzolu, hormonu stresu, który może negatywnie wpływać na sen. Medytacja przed snem może pomóc Ci się zrelaksować i uspokoić umysł.
  • Ludzie często usprawiedliwiają brak snu, obwiniając go o brak czasu. Jeśli tak jest, warto przeanalizować swój plan dnia, nadać priorytet zadaniom i zorganizować się. Potrzeba około 7-9 godzin, aby odzyskać siły po zaburzeniach snu. To może nie być przypadek dla wszystkich. Aby znaleźć najlepszy czas na sen, warto sprawdzić swoje możliwości i ograniczenia.

Zobacz także: Dlaczego estetyka medyczna przeżywa rozkwit mimo pandemii?

Trzy sposoby na poranne wstawanie

To są moje 3 sposoby na wstawanie, kiedy tego potrzebuję. Te metody są dla mnie różne, wszystko zależy od moich potrzeb.

Twój budzik powinien znajdować się obok przedmiotu, którego używasz każdego ranka.

Jeśli pijesz rano herbatę lub kawę, może to być czajnik. Ustaw budzik w swoim telefonie tak, aby dzwonił o odpowiedniej dla Ciebie porze. Gdy zadzwoni, wyłącz go i zabierz się do pracy, gotując wodę. Aby było Ci ciepło, wstań z łóżka i zacznij dzień od rytuału.

Daj sobie coś do zrobienia rano

Choć jest to dość brutalna metoda, muszę przyznać, że bardzo skuteczna. Kiedy wiem, że muszę coś zrobić wcześnie rano, bo jest to ważne, po prostu wstaję z budzikiem, aby wykonać zadanie na czas. Zazwyczaj jest to związane z pracą. To jest największa wada. Nie mogę wstać rano i robić tego, na co mam ochotę, bo muszę wykonać zadanie, które sobie wyznaczyłem.

Przeczytanie tekstu na telefonie zajmuje 20 minut

Inną metodą, którą stosuję jest nastawienie budzika 20 min wcześniej. Następnie zaoszczędzone 20 minut spędzam siedząc w łóżku czytając o sporcie i wiadomościach ze świata. Wymaga to większej dyscypliny. Jeśli jesteś w stanie zasnąć w łóżku w ciągu sekundy po wyłączeniu budzika, powinieneś spróbować dwóch poprzednich.

Previous Top 10 praktycznych gadżetów do smartfona
Next Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?

Może to Ci się spodoba

Miejski Ogród Botaniczny zaprasza

Przed nami weekend, a jednym z najlepszych sposobów na spędzenie go, są spacery w otoczeniu pięknej przyrody. Zachęcamy do odwiedzenia Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, który o tej porze roku

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Aleja Korfantego w Zabrzu zostanie przedłużona

W Sali  Historycznej zabrzańskiego Ratusza została dziś podpisana umowa na przedłużenie Alei Wojciecha Korfantego. Realizacja wartego 43 mln zł zadania drogowego w istotny sposób przyczyni się do usprawnienia komunikacji w

Jak segregować bioodpady?

W związku z informacjami otrzymanymi od wykonawcy usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w zakresie nieprawidłowego udostępniania bioodpadów Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Zabrzu przypomina najważniejsze zasady związane

Alkoholizm – jakie są objawy i jak go leczyć?

Uzależnienie od alkoholu bywa trudną chorobą, ponieważ nie wiadomo, kiedy można mówić o tym schorzeniu. Wbrew powszechnej opinii, osoba uzależniona od alkoholu to nie tylko pijak, którego można spotkać błąkającego

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź