Alkoholizm – jakie są objawy i jak go leczyć?

Alkoholizm – jakie są objawy i jak go leczyć?

Uzależnienie od alkoholu bywa trudną chorobą, ponieważ nie wiadomo, kiedy można mówić o tym schorzeniu. Wbrew powszechnej opinii, osoba uzależniona od alkoholu to nie tylko pijak, którego można spotkać błąkającego się po osiedlowym sklepie. Choć może wydawać się mało prawdopodobne, że ktoś o wysokich dochodach będzie miał problem z alkoholem, wiele osób dobrze sytuowanych zmaga się z tą chorobą. Poniższy artykuł wyjaśni, czym jest uzależnienie od alkoholu, jakie są etapy tej choroby, jak można ją rozpoznać i gdzie można uzyskać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od jakiegokolwiek narkotyku można zdefiniować jako stan psychiczny, który wynika z interakcji organizmu człowieka ze środkiem uzależniającym. Definiuje się je jako zmianę w zachowaniu lub potrzebę regularnego lub ciągłego zażywania środka uzależniającego. Pragnienie to wynika albo z chęci odczuwania wpływu substancji uzależniającej na umysł, albo z chęci uniknięcia objawów odstawienia. Uzależnienie może mieć charakter fizyczny (kiedy organizm jest zmuszony do zażywania środka uzależniającego) lub psychiczny (kiedy odczuwa się potrzebę zażywania środka za wszelką cenę), a także społeczny (związany z zażywaniem środka w określonej grupie).

Uzależnienie od alkoholu odnosi się do sposobu picia alkoholu, który nie jest zgodny z przyjętymi normami. Alkoholizm charakteryzuje się niezdolnością do kontrolowania ilości spożywanego alkoholu. Choroba ta może postępować powoli i może powodować różne dolegliwości psychiczne i somatyczne, a także śmierć.

Fazy alkoholizmu

Istnieją cztery fazy alkoholizmu. Pierwszą z nich jest faza wstępna (prealkoholizm). Jest to etap, w którym rozpoczyna się uzależnienie psychiczne od alkoholu. Pacjent pije, aby utrzymać równowagę organizmu. Nie pije i kontroluje, ile alkoholu spożywa jego organizm. W tym czasie wzrasta jednak tolerancja organizmu na alkohol.

Kolejną fazą jest faza ostrzegawcza (zwiastunowa). Jest to czas, w którym najprawdopodobniej występują zaniki pamięci spowodowane spożyciem alkoholu. Pacjent zaczyna pić alkohol w samotności i staje się bardziej skoncentrowany na alkoholu. Może unikać rozmów o piciu, ale może organizować okazje do picia alkoholu. Po tym często ma poczucie winy i silniejsze objawy wcześniejszego nadużywania alkoholu.

Trzecia faza (ostra) jest fazą krytyczną. W tej fazie pacjent doświadcza głodu alkoholowego. Traci on kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu i staje się coraz bardziej uzależniony od alkoholu. Celem pacjenta jest zdobycie większej ilości alkoholu. Jest to cel całego jego życia. Odczuwa potrzebę picia alkoholu, aby utrzymać się przy życiu i reaguje agresywnie, usprawiedliwia się lub obwinia otoczenie. W tej fazie może również nastąpić spadek pożądania seksualnego.

Faza chroniczna jest ostatnim stadium alkoholizmu. Wtedy to pacjent wpada w tzw. ciągi picia. Jest to sytuacja, w której pacjent spożywa alkohol przez wiele dni. Może mieć napady drgawek, psychozy, zaburzenia pamięci, traci tolerancję na alkohol. Wtedy alkoholik zostaje zepchnięty na margines społeczny.

Jak zdiagnozować alkoholizm?

W diagnozowaniu alkoholizmu można posłużyć się dwoma sposobami. Pierwszy z nich to diagnoza pod kątem zjawisk fizjologicznych, świadczących o uzależnieniu fizycznym. Drugi to diagnoza pod kątem zjawisk psychicznych i behawioralnych. Należą do nich zmiany charakteru, utrata pracy, czy rozpad więzi rodzinnych. W latach 40. XX wieku opracowano testy diagnostyczne, które mają pomóc w rozpoznaniu alkoholizmu. Należą do nich kwestionariusze psychologiczne i skale przesiewowe. Należą do nich testy CAGE i SAAST, MAST, POSIT i MAST. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca test diagnostyczny AUDIT. Składa się on z dwóch części. Pierwsza część to wywiad dotyczący alkoholu, a druga to badanie lekarskie.

Objawy alkoholizmu

Najczęstszymi objawami alkoholizmu są silne pragnienie lub uczucie przymusu zażywania uzależniającego narkotyku. Pacjent może mieć również trudności z kontrolowaniem spożycia alkoholu. Pacjent nie może przestać pić i nie wie, jak to zrobić. Aby złagodzić lub uniknąć objawów odstawienia, osoba uzależniona może używać alkoholu. Aby osiągnąć te same efekty, pacjent musi spożywać większe ilości alkoholu, aby uzyskać tolerancję. Pacjent może nadal używać substancji uzależniającej, mimo że istnieją wyraźne dowody na to, że jest ona niebezpieczna. Może to obejmować uszkodzenie wątroby, uszkodzenie funkcji poznawczych lub objawy depresyjne, które rozwijają się po długotrwałym nadużywaniu ciężkich substancji. Objawy te są niezbędne do zdiagnozowania alkoholizmu. Trzy z nich są wystarczające.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na https://alkoholizmbochnia.pl/

Jak leczyć alkoholizm?

Psychoterapia uzależnień jest podstawowym sposobem leczenia alkoholizmu. Ten rodzaj terapii ma na celu pomoc pacjentowi w utrzymaniu abstynencji i poprawie jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Pomaga im również w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z codziennymi problemami emocjonalnymi i społecznymi. Leczenie terapeutyczne powinno być prowadzone w ośrodku leczniczym lub ośrodku dziennym. Pierwszy etap powinien trwać 6-8 tygodni. Leczenie obejmuje leki medyczne wspomagające tę terapię oraz te, które leczą objawy odstawienia alkoholu, takie jak diazepam i relanium.

Dlaczego warto zgłosić się do lekarza jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na alkoholizm?

Jeśli czujesz, że twoje życie kręci się wokół alkoholu, warto skonsultować się z lekarzem. Psychoterapeuci często spotykają się z osobami współuzależnionymi, czyli małżonkami i innymi bliskimi alkoholików. Pytają oni, jak mogą pomóc alkoholikowi. W takich przypadkach jedynym sposobem pomocy jest rozmowa z pacjentem i przekonanie go do zaprzestania picia i rozpoczęcia programu terapeutycznego.

Skutki alkoholizmu

Istnieją dwa rodzaje skutków, jakie alkoholizm wywiera na organizm: zdrowotne i społeczne. Do pierwszej grupy zalicza się:

  • Choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa, choroba wieńcowa), uszkodzenie mięśnia sercowego czy udar mózgu;
  • Choroby układu pokarmowego (nadżerki i żylaki przewodu pokarmowego. Owrzodzenie żołądka. Zgaga, biegunka, owrzodzenie żołądka. Zapalenie i rak trzustki. Zwłóknienie, niewydolność, marskość wątroby. Rak wątroby.
  • Choroby układu oddechowego (zapalenie tchawicy i oskrzeli).
  • Niewydolność nerek jest chorobą dróg moczowych.
  • Choroby układu endokrynologicznego (nieprawidłowe wytwarzanie hormonów, zaburzenia potencji, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność)
  • Zmiany skórne (szybsze starzenie się i żółtawy kolor skóry).

Alkohol, jak widać, może wyrządzić poważne szkody w organizmie. Aby określić skutki swojego uzależnienia, warto po wyjściu z nałogu wykonać serię badań. Więcej na temat poszczególnych badań dowiesz się w artykule o poziomie kreatyniny we krwi.

Konsekwencje społeczne to zdarzenia, które pojawiają się w życiu danej osoby w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu. Należą do nich problemy w związkach, zaniedbanie, utrata pracy i marginalizacja w społeczeństwie.

Previous Już wkrótce – Turniej Mikołajkowy z okazji 75-lecia Stali Zabrze
Next Pomidor z ogórkiem? Herbata z cytryną? Jakie kombinacje są najlepsze?

Może to Ci się spodoba

Rozpoczął się trzeci etap prac nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi

17 sierpnia zakończył się drugi etap prac zmierzających do postawienia w naszym mieście pomnika profesora Zbigniewa Religi. Zaplanowane w ramach drugiego etapu prace przewidywały: nakładanie gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Z okazji Dnia Kobiet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaprosił wyróżniające się funkcjonariuszki służb mundurowych. Jedną z nich była przedstawicielka małopolskiej Policji starszy sierżant Patrycja Pszczelińska. 8 marca

Trwają XXIV Zabrzańskie Targi Edukacji „Szkolne Prezentacje 2022”

Stoiska poszczególnych placówek oświatowych, możliwość bezpośredniego kontaktu zarówno ze starszymi uczniami, jak i nauczycielami i pracodawcami – to tylko część oferty, na jaką mogą liczyć odwiedzający XXIV Zabrzańskie Targi Edukacji

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krakowie oszusta oferującego do sprzedaży podrobione zegarki znanych marek

16.03. br. podczas wspólnej akcji policjantów wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie został zatrzymany oszust, sprzedający  poprzez  Internet podróbki zegarków

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Wykonanie oczka wodnego z wodospadem własnymi rękami jest dość łatwe – potrzebujesz tylko trzech głównych elementów: zbiornika magazynowego, pompy i zasilacza. A nawet najmniejszy wodospad, umiejętnie wpisany w krajobraz letniego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź