Aleja Korfantego w Zabrzu zostanie przedłużona

Aleja Korfantego w Zabrzu zostanie przedłużona

W Sali  Historycznej zabrzańskiego Ratusza została dziś podpisana umowa na przedłużenie Alei Wojciecha Korfantego. Realizacja wartego 43 mln zł zadania drogowego w istotny sposób przyczyni się do usprawnienia komunikacji w naszym mieście.

To niezwykle oczekiwana przez mieszkańców Zabrza inwestycja. W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Zabrzu Danuta Bochyńska-Podloch, a także reprezentujący głównego wykonawcę: Krzysztof Szczepanik, dyrektor śląskiego oddziału Eurovia Polska SA. oraz Ireneusz Janik, dyrektor Sektora Mysłowice w firmie Eurovia Polska SA.

– Przedłużenie Alei Korfantego to inwestycja strategiczna, która usprawni komunikację pomiędzy północną i południową częścią Zabrza oraz ułatwi dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej. To kolejne zadanie w ramach konsekwentnie prowadzonej rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej oraz tramwajowej w naszym mieście – stwierdziła podczas dzisiejszej uroczystości Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Przedmiotem realizowanego zadania będzie wybudowanie ponad kilometrowego odcinka drogi, która będzie połączeniem pomiędzy istniejącą Aleją Korfantego oraz ulicami Tarnopolską i Brygadzistów. Oprócz drogi, która znacznie odciąży ruch w śródmieściu oraz usprawni komunikację ze specjalną strefą ekonomiczną, mieszkańcy będą mogli korzystać także z nowych chodników czy ścieżek rowerowych. Nie zabraknie także obniżających poziom hałasu ekranów akustycznych oraz nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia LED.

– Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa gdyby miasto nie zawarło w 2017 roku umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Linia kredytowa EBI pozwala na finansowanie udziału własnego na realizację tej inwestycji, który jest niemały i wynosi 13 mln zł – dodała Danuta Bochyńska-Podloch, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Zabrzu.

– Cieszę się, że możemy realizować swoją misję między innymi wykonując takie zadania, w sercu Śląska, gdzie swoje silne korzenie ma także nasza firma – podkreślał podczas uroczystości podpisania umowy Krzysztof Szczepanik, dyrektor śląskiego oddziału Eurovia Polska SA.

Nowopowstający  odcinek będzie wymagać przebudowy skrzyżowania Al. Korfantego z ulicą Heweliusza w formie ronda turbinowego. W ramach zadania powstaną także dwa obiekty mostowe: nad jarem po kolei piaskowej oraz nad ciekiem wodnym. Wybudowane zostaną również skrzyżowania z ul. 11 Listopada oraz z ulicą Mickiewicza. Rozbudowane zostanie także skrzyżowanie przedłużenia Al. Korfantego z ulicami Tarnopolską oraz Brygadzistów.

– W pierwszej kolejności rozpoczynamy przebudowę sieci, właściwie będzie to najtrudniejszy etap z uwagi na możliwość wystąpienia kolizji istniejących sieci, co często zdarza się w tak zurbanizowanym terenie – mówił Ireneusz Janik z Eurovia. – Mam jednak nadzieję, że sprawnie przejdziemy ten etap prac i będziemy mogli przystąpić do robót w zakresie drogowym, budowy ronda i obiektów mostowych – wylicza Janik.

Jeszcze w tym roku planowane jest powstanie ronda przy ul. Tarnopolskiej, co związane jest z realizowaną równolegle (jako osobne zadanie) inwestycją w zakresie sieci tramwajowej. Roboty bitumiczne planowane są na przyszły rok, po zakończeniu budowy obiektów inżynieryjnych.

Całkowita wartość zadania to 42 mln zł. Na ten cel Zabrze pozyskało aż 30 mln zł w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Nowego Ładu.

Źródło: Urząd Miejski w Zabrzu

Previous Dzielnicowi zatrzymali złodziei kabli
Next Nietrzeźwy kierowca ciężarówki zatrzymany

Może to Ci się spodoba

„Handel ludźmi”

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej

Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!

1 lipca 2021 w Centrum Handlowym M1 w Krakowie, przy ulicy Alei Pokoju 67 otworzył się nowy punkt sprzedaży eSmokingWorld. Zawsze chcemy być blisko naszych Klientów, a dzięki temu, że

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

Top 10 praktycznych gadżetów do smartfona

Gadżety do telefonu to świetny pomysł na prezent, ale ważne, aby był praktyczny, a nie był tylko zabawką. Istnieje wiele gadżetów do smartfonów, które naśladują pępowinę, np. kabel imitujący wycieraczkę

Zaniżone odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej

Wiele osób jest zdezorientowanych, jak przywrócić swój samochód do stanu sprzed wypadku, jeśli ubezpieczyciel zaniżył kwotę odszkodowania. Należy pamiętać, że mamy prawo nie zgodzić się z zaproponowaną wyceną i żądać

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź