Rozpoczął się trzeci etap prac nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi
17 sierpnia zakończył się drugi etap prac zmierzających do postawienia w naszym mieście pomnika profesora Zbigniewa Religi. Zaplanowane w ramach drugiego etapu prace przewidywały: nakładanie gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowanie wstępne oraz pracę rzeźbiarską nad całością pomnika.
Wcześniej, w ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się 31 maja, wykonany został m.in.: Elektrokardiogram w gipsie w skali 1:10, postać prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:10, portret (głowa) prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:1 oraz szkielet pomnika w profili stalowych.
Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym br. Pomnik stanie przy zabrzańskim Ratuszu, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.
Na podstawie gipsowej formy odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.
Trwający aktualnie trzeci etap prac przewiduje: wykonanie odlewu gipsowego rzeźby wykonanej w glinie (negatyw), zalanie formy negatywowej w celu uzyskania pozytywu gipsowego pomnika, pracę nad odlewem gipsowym (fakturę, cyzelarkę) i zostanie zakończony w terminie do 30 listopada br.
W odbiorze drugiego etapu prac nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi wzięli udział członkowie komitetu honorowego, w tym m.in.: zastępca prezydenta Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi Jan Sarna, główny inżynier miasta w Urzędzie Miejskim w Zabrzu Grzegorz Janecki, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Grzegorz Boral, przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze Dariusz Walerjański oraz Julia Stanisz i Piotr Orzechowski – przedstawiciele społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu im. Prof. Zbigniewa Religi.
Źródło: Urząd Miejski w Zabrzu
Może to Ci się spodoba
Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy
Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i
Trzy sposoby na poranne wstawanie
Czy jest na tej planecie ktoś, kto uwielbia wstawać o świcie? Jestem pewna, że tak, ale to tylko niewielka liczba w porównaniu z tymi, którzy wolą spać jak najwięcej. Jak
Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową
W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.
Już w najbliższą sobotę – Industriada 2021. Święto szlaku zabytków techniki
Już w najbliższą sobotę w naszym regionie odbędzie się święto szlaku zabytków techniki czyli Industriada 2021. W Zabrzu w tym wyjątkowym wydarzeniu wezmą udział cztery obiekty: Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa
Warsztaty w IPN
W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty do konkursu „Policjanci w służbie
Pierwsze posiedzenie nowo wybranych rad dzielnic
25 kwietnia, w sali sesyjnej zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1, odbyło się pierwsze spotkanie nowych członków Rady Dzielnicy Mikulczyce oraz Rady Dzielnicy Grzybowice. Podczas obrad wybrani zostali przewodniczący oraz
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!